G-czar_4506_185x310

Chemia

Zbiór zadań typu maturalnego. Poziom rozszerzony

Autorzy

Kamil Kaznowski

Opis

Drodzy Uczniowie i Uczennice!

Zbiór zadań typu maturalnego został przygotowany z myślą o tych z Was, którzy przygotowują się do matury z chemii na poziomie rozszerzonym, w roku 2025 i w latach następnych. Powstał on z połączenia dwóch wcześniej wydawanych części, zawierających zadania tego samego typu, przy czym w części pierwszej były zamieszczone zadania dotyczące chemii ogólnej i nieorganicznej, a w części drugiej – zadania dotyczące chemii organicznej.

Zadania zawarte w tym zbiorze obejmują wszystkie treści podstawy programowej w zakresie rozszerzonym, która w pełni obowiązywała od 2019 r. Od roku szkolnego 2024/2025 obowiązuje jej skrócona wersja, dlatego zadania dotyczące usuniętych treści, jako nieobowiązujące, zostały oznaczone symbolem nożyczek .

Struktura zbioru zadań jest uporządkowana według klasycznych rozdziałów, które pokrywają się z rozdziałami w Kompendium maturalnym, wydanym przez Ofi cynę Edukacyjną * Krzysztof Pazdro. Warto potraktować obie publikacje jako nierozłączne i po powtórzeniu materiału w nim zawartym, dobrze byłoby go przećwiczyć, rozwiązując szereg zadań z tego zbioru. Zbiór został ułożony w taki sposób, aby zadania odpowiadały nowej formule zadań maturalnych, ale jednocześnie dawały Wam możliwość samodzielnego decydowania o tym, w jaki sposób przedstawicie swoje odpowiedzi. Zauważcie, że w zwykłym zbiorze zadań nie ma na to miejsca! Wiele zadań na egzaminie zaskakuje maturzystów i wychodzą z niego z poczuciem, że „czegoś takiego nie ćwiczyli”. Warto być przygotowanym na mniej typowe ujęcia zagadnień.

Ważną zmianą w formule egzaminu jest to, że obok schematów doświadczeń pojawią się również zdjęcia przeprowadzanych procesów chemicznych. Ucząc się poprawnego formułowania opisów eksperymentów, zwracajcie uwagę na stan układu przed i po reakcji. Ważne jest też to, aby utrwalać umiejętność rozwiązywania zadań, w których formułuje się spostrzeżenia, wnioski, stawia hipotezy. W zbiorze zadań jest zaproponowana jedna odpowiedź, ale to nie oznacza, że nie można udzielić innej, której sens jest jednakowy. Oczywiście, udzielając odpowiedzi należy zwrócić uwagę czy treść zadania narzuca nam to, do czego należy się odwołać.

W zadaniach rachunkowych dbajcie o poprawność metody i zapisaniu wyniku z prawidłową jednostką oraz odpowiednią dokładnością. Metoda rozwiązania nie jest ważna, ale musi być logiczna i poprawna. To daje Wam jeden punkt. Drugi punkt zdobędziecie, jeśli wynik jest zapisany z prawidłową jednostką i właściwą liczbą miejsc po przecinku.

Ważną częścią egzaminu maturalnego z chemii są zadania, które bazują na tekście źródłowym i poruszają treści, których możecie nie znać z lekcji chemii. Dlatego jak najwięcej czytajcie i upewniajcie się, czy jest dla Was zrozumiałe to, co zostało zapisane w tekście lub za pomocą schematu, tabeli, wykresu.

Mamy nadzieję, że ten Zbiór pozwoli Wam dobrze się przygotować do egzaminacyjnych wyzwań. Po takim treningu warto będzie się jeszcze zmierzyć z Próbnymi arkuszami maturalnymi, które są dla Was przygotowywane przez Ofi cynę Pazdro, w kolejnych zestawach. Trzymamy kciuki!

Wydawca

Informacje dodatkowe